Alicja Kocurek

Alicja Kocurek

Od zawsze marzyła, żeby ilustrować książki dla dzieci. Pamięta, że jako dziecko mogła zachwycać się jedną ilustracją przez wiele godzin. Szybko zrozumiała, że kiedyś sama chciałaby takie ilustracje tworzyć. Wybór studiów, Wydział Grafiki Warsztatowej w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, był oczywisty. Jej życiową inspiracją była Iwona Chmielewska – artystka, która podniosła do rangi sztuki ilustrację książkową, sprawiła, że bez ilustracji tekst sam w sobie niemal nie istniał. Dla Kocurek książka jest obiektem artystycznym, dziełem samym w sobie. Głównym odbiorcą jej sztuki jest dziecko, które - jak twierdzi Alicja - należy traktować podobnie jak dorosłego, świadomego odbiorcę. „Ilustracje powinny w dziecku pozostawiać refleksje i niepokoje, powinny zmusić je do zatrzymania się. Pamiętam, że jako dziecko z przejęciem oglądałam ilustracje do “Alicji w krainie czarów” namalowane przez słowackiego artystę Dusena Kallaya”.

Obecnie zajmuje się ilustracją książkową, plakatową, reklamową, ilustracją do gier planszowych, filmów animowanych, a także ilustracjami do interaktywnych stron internetowych. Stworzyła wiele scenografii teatralnych oraz lalek dla Teatru Gry i Ludzie w Katowicach.

Jest laureatką konkursu „Książka Dobrze Zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” w 2012 i 2010 roku. Alicja Kocurek jest autorką ilustracji do książek „Magiczna Harfa – legendy irlandzkie”, „Sejm dla ciekawskich i początkujących”, „Panna i Smok”, „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”.

TOP