6 XII 2013 – Wilkoń dla dzieci i dorosłych

Ta parafraza nie jest tu bynajmniej przypadkowa, bowiem Józef Wilkoń w tym, co tworzy, jest równie młody (mimo przekroczonej osiemdziesiątki) jak adresaci bajek i nieustannie zawstydza przedwcześnie postarzałe dusze dorosłych.
Na naszą wystawę chcemy zaprosić nie tylko tych dorosłych amatorów sztuki i talentu genialnego ilustratora, ale również dzieci, dla których bajkowy świat artysty może być równie inspirujący i fascynujący.
Twórczość artysty oczarowuje i zniewala w podobny sposób ludzi w różnym wieku i z różnymi życiowymi doświadczeniami. Sam Mistrz twierdzi, że prace dla dzieci traktuje tak samo poważnie jak prace dla dorosłych i być może w tym tkwi tajemnica jego uniwersalności. Inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta, które od lat 80. uczynił głównymi bohaterami swoich opowieści.

My – tak samo jak artysta – chcemy wszystkich, tych starszych i tych młodszych, zaprosić do tej pięknej, pozbytej cynizmu, bajkowej krainy cudownych form i kształtów. Jesteśmy przekonani, że Mistrz zainspiruje wszystkich uczestników tego wydarzenia, niektórym oczaruje na równi z ulubionymi bajkowymi ilustracjami, a innym przypomni ten cudowny świat, w którym wszystko było czyste, proste i piękne. Dzięki Józefowi Wilkoniowi rzeczywistość na nowo staje się bajkowa.
Dla naszych najmłodszych gości przygotowana zostanie specjalna ekspozycja – na wysokości ich pola widzenia. Będą więc na równi z dorosłymi równoprawnymi gośćmi wydarzenia.

Ale to nie wszystko. Cała przestrzeń galerii zaaranżowana będzie bajkowo. Zwisające rzeźby zwierząt, artyści przebrani w klimatyczne stroje prosto z ilustracji Mistrza. Nasze wnętrze stanie się krainą czystych i ciepłych wrażeń, odmiennych od chłodnych i poważnych wnętrz galerii czy muzeów. Z perspektywy dziecka tak wygląda świat, niektórzy dorośli o tym świecie dawno zapomnieli… Tylko nie wiadomo dlaczego.

Dlaczego to robimy? Nie chodzi tylko o inspirację i powrót do czystego odbioru piękna. Nie chodzi tylko o przypomnienie dorosłym, że też kiedyś byli dziećmi i nic w tym złego, jeśli czasami zapomną, że są dorosłymi. Chcemy też pokazać dzieciakom, że wizyta w galerii czy muzeum niekoniecznie musi być najnudniejszą rzeczą w życiu. Że w galerii nie musi być szaro i poważnie. Że sztuka może być inspirująca, prosta w przekazie i podobna do ich świata. I że nie trzeba być dzieckiem, żeby taki świat też tworzyć i kochać. A może wychowamy nowego Wilkonia?

Bardzo ważną kwestią jest kształtowanie gustu poprzez patrzenie na obrazy. Umysł dziecka jest czysty, niezaśmiecony pustymi, lecz górnolotnie brzmiącymi frazesami używanymi przez krytyków sztuki i dzięki temu może odbierać sztukę intuicyjnie i czerpać z niej dużo radości.

TOP